Gościnie i Goście

Poniższa lista nie jest kompletna, sukcesywnie uzupełniamy ją o kolejne potwierdzone nazwiska.

KATTLETT | Instagram

Michalina Daszuta, znana jako KattLett, to autorka komiksów młodzieżowych tworzonych w stylistyce mangowej. Debiutowała w 2014 roku pierwszym tomem serii „Exitus Letalis” (wydawnictwo Kotori). KattLett poszła za ciosem i w następnych latach ukazały się „Artificial People: Magenta”, „Pentagram Alchemist”, „Exitus Letalis: Kaleidoscope” oraz light nowele „Prize” i „HFOD”. Autorka studiowała game design, łączyła pracę z nauką. Dzisiaj zawodowo zajmuje się projektowaniem gier jako specjalista od storytellingu oraz animator i ilustrator 2D.

JAKUB REBELKA | strona

Urodzony w 1981 roku. Ilustrator, autor komiksów, malarz. Jego murale oraz freski znajdują się m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatrze Narodowym w Warszawie. Swoje prace wystawiał m.in. w Paryżu, Kanadzie, Niemczech, Japonii. Autor serii o „Dokrot Brian” oraz „Ester Klemens”, publikował w wielu polskich magazynach. We Francji wydał komiks „La Cite des Chiens” (scenariusz Yohan Radomski). Dla amerykańskiego wydawnictwa BOOM!Studios narysował serie „Namesake” (scen. Stevee Orlando) oraz „Judas” (scen. Jeff Loveness). Polskie edycje ukazują się nakładem Kultury Gniewu. Autor wielu projektów dla branży gier (CdProjekt, Hex Enterteiment, Wako Faktory, Flying Wild Hog).

UNKA ODYA | Facebook

Urodziła się w 1986 roku, niedługo po katastrofie w Czarnobylu. Naukowcy utrzymują, że te wydarzenia nie są powiązane. Od tamtej pory ukończyła ASP w Gdańsku z tytułem Magistra Sztuki, zdobyła kilka nagród komiksowych (Grand Prix za krótką formę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w 2013 oraz Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album za komiks „Brom” w 2019). Od 2011 związana z gamedevem. Fanka kreskówek i horrorów.

PIOTR NOWACKI | strona | Facebook

Jeden z najbardziej pracowitych współczesnych polskich artystów. Jego rozpoznawalny styl można podziwiać nie tylko w komiksach i książkach dla dzieci (seria „Miś Zbyś” tworzona z Macieje Jasińskim oraz Tomaszem Kaczkowskim), ale również w tytułach dla dorosłych („Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?” do scenariusza Bartosza Sztybora).  Młody duchem weteran obchodzi w przyszłym roku 20-lecie aktywności twórczej. Piotrek poprowadzi warsztaty, tym razem dla starszych uczestników. Planujemy również wystawę jego prac!

MARIA ROSTOCKA | strona

Malarka, rysowniczka i autorka komiksów, absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka powieści graficznej „Koniec lipca”, która zdobyła nagrodę dla najlepszego polskiego komiksu w 2020 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi oraz na festiwalu Komiksowa Warszawa, a także została nominowana do nagród w konkursie głównym festiwalu w Angouleme dla najlepszego komiksu który ukazał się na rynku francuskim w 2021 roku.

MAGDALENA NESTOROWICZ | Instagram

Projektantka graficzna, ilustratorka, twórczyni bootleg toys. Jej prace to interdyscyplinarny miks – od małych, rzeźbiarskich form po ilustracje czy projektowanie graficzne. Jako jedna z nielicznych osób w Polsce tworzy bootleg toys. W jej działań artystycznych chodzi przede wszystkim o nadanie nowego kontekstu przedmiotom. Rzeczy poddane obróbce, komentują bądź nawiązują do popkultury, sytuacji ekologicznej oraz politycznej w kraju i na świecie. Transformowanymi obiektami są najczęściej stare figurki. Mama dwóch chudych chartów i łysego kota. 

ŁUKASZ GODLEWSKI | Behance | Facebook | Instagram | Patronite

Twórca komiksowy z Gdańska. Autor komiksu „Malarz”. Zadebiutował albumem komiksowym „Miłość” w wydawnictwie Smallpress.pl w 2012 roku. Współtworzył takie komiksy jak „Benia Dampc i pewien ambitny prokurator” (scen. Jerzy Szyłak), „Kapitan Wrona” (scen. Elżbieta Żukowska), „Niesamowite opowieści Josepha Conrada” (scen. Maciej Jasiński), „Rotmistrz Polonia” (scen. Łukasz Kowalczuk). Zilustrował też kilka odcinków Drabblecast oraz NoSleep Podcast – jednego z najbardziej popularnych podcastów grozy na świecie. Obecnie żyje na emigracji w Krakowie.

TOMASZ PSTRĄGOWSKI

Związany z Uniwersytetem Gdańskim (obronił pracę o komiksie autobiograficznym). Dziennikarz, krytyk i scenarzysta. Współautor powieści graficznej „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” (rys. Maciej Pałka) i kilku miniatur komiksowych. Autor scenariusza gry wideo Radio Commander. Współtwórca podcastu o grach wideo Niezatapialni.pl. Tomek prowadził spotkania autorskie i panele dyskusyjne od pierwszej edycji Rumia Comic Conu, w zeszłym roku zadebiutował jako prowadzący warsztaty. Tym razem wystąpi w roli prelegenta i opowie o tworzeniu gier wideo.

KAROLINA JANOWSKA | Facebook

Wykładowca na filologii hiszpańskiej w Akademii Nauk Stosowanych Ateneum, z wykształcenia filolog klasyczny i iberysta na Uniwersytecie Gdańskim, opublikowała pięć powieści: cztery tomy „Opowieści Celtyckich” oraz „Blask Trawy Pampasowej”. Współpracuje z magazynem „Lente”, do którego pisze artykuły na temat starożytności.

JACEK KUZIEMSKI | Facebook

Grafik i rysownik komiksów z Trójmiasta. Tata Kosmy. Entuzjasta historii i klasycznego fantasy. Gdy nie tworzy, prowadzi wielopokoleniową pasiekę. Ma dwa koty i psa.

ELŻBIETA ŻUKOWSKA (moderatorka)

W komiksie debiutowała scenariuszem do „Miasta z widokiem” w 2014 roku; kontynuowała gdyńskie historie w „Kapitan Wronie” (2016), z rysunkami Łukasza Godlewskiego; napisała też mało martyrologiczną opowieść o końcu I wojny, czyli „Jaskółkę” (2018), zilustrowaną przez Andrzeja Chyżego. Od kilku lat (2017-2021), wraz z Karolem Kalinowskim, tworzy serię dla dzieci „Borka i Sambor”, właśnie pojawił się tom 5, pt. „Wilki”. Animatorka i twórczyni projektów kulturalnych, realizowanych przez instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Literaturoznawczyni, autorka „Mitologii Andrzeja Sapkowskiego” (2011), badaczka mitu słowiańskiego w kulturze. Redaktorka merytoryczna i językowa. Uczy kreatywnego pisania.

KAJETAN KUSINA (moderator)  | strona | Facebook | Patronite

Scenarzysta komiksów (seria „Niesłychane losy Ivana Kotowicza” z rysunkami Michała Ambrzykowskiego) oraz animacji (premiera serialu „I love this” w 2024 roku). Twórca popularnego, niezbyt pretensjonalnego bloga okołokulturowego Kusi na Kulturę.